Ukrayna’da Üniversite ve Öğrenci Hayatı

Ukrayna'da Üniversite ve Öğrenci Hayatı
Ukrayna'da Üniversite ve Öğrenci Hayatı

Yurtdışı eğitiminin pek çok güzel yanı var, Ukrayna’da öğrenci hayatı ve Üniversite ise bunların içinde en ilginç olanlarından. En başta kaliteli bir eğitim seçeneği geliyor. Buna ek olarak, çeşitli iş imkanları ve çevre yaratma gibi seçenekler ağır basıyor. Bu konuda üretilen ve ön plana çıkarılan çalışmalara dair baktığımız zaman, öğrenci hayatı gerçekten merak edilen bir konu oluyor. Çünkü Ukrayna üzerinde öğrenci olmak isteyen oldukça fazla arkadaşımız var. Peki ama nedir Ukrayna’nın öğrenciler için sunduğu avantajlar? Gelin bu konuya bir bakış sunalım.

Ukrayna’da öğrenci hayatı

Ukrayna'da öğrenci hayatı

Ukrayna’da öğrenci hayatı

Ülkede lisans eğitimi almak ve Ukrayna’da öğrenci hayatı yaşamak isteyen öğrenciler için, pek çok seçenek bulunuyor. Genellikle öğrenciler devlet yurtlarında ya da özel yurtlarda konaklıyorlar. Ortalama 3 ya da 4 kişilik odalardan oluşan devlet yurtlarında, banyo tuvalet ve mutfak ortak kullanım. Kendi yemeğinizi yapabiliyorsunuz örneğin. Kendi ürünlerinizi de ortak buzdolabında barındırabiliyorsunuz. Devlet yurtları tabi öğrenciler için ilk tercih. Duruma göre iyi durumda ve pozisyonda olmayan yurtların yanında, öğrenciler özel yurtları da tercih edebiliyor. Ya da ev kiralama, otel kiralama gibi seçenekleri de kullanabiliyor. Tabi devlet yurtlarının fiyatı burada bizler için de çok önemli olmakta.

Ukrayna’da yurt ücretleri

Ukrayna'da yurt ücretleri

Ukrayna’da yurt ücretleri

Öğrencilerin genelde tercih ettikleri Ukrayna’da yurt ücretleri ise, Aylık 50 dolar ile  150 dolar arasında değişiyor. Ukrayna’da öğrenci yurdu tercih etmeyenler ise, 3 4 arkadaş öğrenci evi kiralıyorlar. Bununla beraber baktığımız zaman ev kiraları da değişken. Örnek vermek gerekirse, Kiev, Odessa, Lviv, Kharkiv gibi büyük kentlerde aylık kiralar 150 dolar ile 300 dolar arası. Tabi bu fiyatların merkeze uzaklığı evin durumuna göre değiştiğini de unutmamak gerek. Genellikle öğrenciler şehir merkezine ya da okullara yakın evlerde oturmak istiyor. Elektrik, su ve doğalgaz gibi seçenekler oldukça ucuz olarak çıkıyor ön plana. Genelde Ukrayna’da öğrenciler 250 USD ile çok rahat eve çıkabilirler ve gayet keyifli ve rahat bir hayat sürebilirler öğrencilik sürecinde.

Ukrayna’da bir öğrencinin günlük aylık giderleri

Ukrayna'da bir öğrencinin günlük aylık giderleri

Ukrayna’da bir öğrencinin günlük aylık giderleri

 

Eğitimin ucuz olduğu Ukrayna’da öğrencilerin günlük aylık giderleri Türkiye ile kıyasladığımızda oldukça ucuz. Ulaşım, gıda, okul ihtiyaçları gibi kalemlerde Türkiye’de okumak ile arasında %60’lara varan farklar var. En basitinden örnek vermek gerekirse, Kiev’de metro ücreti 50 Kuruş. Bineceğiniz dolmuşların otobüslerin ücretleri de 50 Kuruş. Günlük gıda ihtiyaçlarınız için de halk pazarlarını kullanmanız durumunda gıda ihtiyaçlarınızı gayet uygun karşılayabilirsiniz. Et ve süt ürünlerinde de 5’de 1 oranında farklar var. Ukrayna daha ucuz bu konularda da. Restoran cafe ya da gece kulüpleri için de harcayacağınız paralar oldukça uygun. 20 TL gibi bir paraya iyi bir gece kulübünde 1 bardak içki içip sabaha kadar eğlenebilirsiniz örnek vermek gerekirse. Aynı zamanda okulda tüm kitap ya da ihtiyaçlar için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz, hepsi üniversite tarafından karşılanıyor.

Ukrayna’da sosyal ve öğrenci ortamı
Ukrayna'da öğrenci ortamı

Ukrayna’da sosyal ortam

Türkiye ile kıyasladığımızda ve Ukrayna’da sosyal ve öğrenci ortamına baktığımız zaman insanlar daha cana yakın ve sıcak. Bu konuda da dil sorununu çözdükten sonra birçok kız arkadaş ya da erkek arkadaş edinebilirsiniz. Gerek üniversite içinden gerekse sosyal hayattan edineceğiniz arkadaşlarınız sayesinde hayatı daha da ucuz hale getirebilirsiniz.

Ülkede eğitim almak isteyen öğrenci arkadaşlarımız için Ukrayna üniversiteleri isimli yazımızı ve Ukrayna’da üniversite okumak isimli yazımızı okumaları tavsiye ediyoruz.

Ülkedeki tüm okulların listesi için: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_universities_in_Ukraine

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın