Ukrayna’da teknoloji

Ukrayna’da teknoloji
Ukrayna’da teknoloji

Bir Avrupa ülkesi olan Ukrayna’da teknoloji konusunda Türkiye’nin belki de 10 yıl gerisinden gelmektedir. En güncel markaların yeni ürünleri çoğu şehirde olsa da, orta halli birçok kişinin ellerinde Android olmayan telefonlar, eski model bilgisayar ve diz üstü bilgisayarlar görürsünüz. Ukrayna’da Teknoloji fiyatları Türkiye ile neredeyse aynıdır. Ukrayna’da telefon, bilgisayar ve teknolojik ürün fiyatları hakkında makalemizi, Ukrayna’da fiyatlar kategorimizden takip edebilirsiniz. Ukrayna’da teknoloji için son zamanlarda yatırımlar arttı. Ukrayna’da teknoloji eksikliğinin farkına varan hükümet, teknoloji için atılacak adımlara hız verdi.

Ukrayna’da internet

Ukrayna’da internet

Ukrayna’da internet

Ukrayna’da 2016 yılına kadar, Türkiye’de E internet olarak nitelendirdiğimiz yavaş hızda hizmet vermekte idi. 2016 yılının ortalarında H ve 3G’ye geçiş yaptı telefon operatörleri. Ukrayna’da internet yine de internet hızı bakımından Türkiye ile karşılaştırılamaz derecek düşük hızda bir internete sahipler.

Ukrayna’da Gsm Operatörleri

Ukrayna'da Gsm Operatörleri

Ukrayna’da Gsm Operatörleri

Ukrayna’da Gsm Operatörleri, Turkcell ( Lifecell ) olarak hizmet vermektedir. Yine Türkiye’de Vodafone olarak hizmet veren firma, Ukrayna’da da aynı isimle hizmet vermektedir. Bunun yanında bir diğer telefon operatörü ise Kyivstar’dır. Aynı zamanda GSM operatörlerinin kullandığı baz istasyonlarının azlığından ötürü, cep telefonlarının şehir merkezlerinden biraz dışına çıktığında çekmediğini görebilirsiniz. Ukrayna’da  Ukrayna’da en ucuz telefondan en pahalı telefona kadar satılan modeller çift hatlı olduğundan, birçok kişinin 2 hattı mevcuttur. Ukrayna’nın telefon kodu +38 Örnek bir cep telefonu numarası verecek olursak, Lifecell için +38 093 555 45 45, Kyivstar için +38 067 555 45 45 Vodafone içinse +38 050 555 45 45

Ukrayna’da teknoloji

Ukrayna’da genel olarak kağıttan henüz dijital ortama geçilmedi desek, yanlış bilgi vermiş olmayız. Örneğin hastanelerde halen bizim 20 sene önce kullandığımız şekilde vizite defterleri kullanılmakta. Ukrayna’da hastaneye gittiğinizde insanların ellerinde normal bakkal defteri ya da okul defteri diye adlandırdığımız kağıtları görebilirsiniz. Bu defterler içerisinde doğdukları günden itibaren tüm hastane kayıtları mevcuttur. Yine hiçbir hastanede doktorların önünde bilgisayar göremezsiniz. Sadece çok büyük şehirlerde, iyi hastanelerde bilgisayarlı sisteme geçiş yapılmıştır ama orada da yine defter ile takip sistemi devrededir.  Özellikle küçük şehirlerde hastanelere gittiğinizde içerisinin ne kadar bakımsız, boyasız, kapılarının ve odalarının ne kadar köhne olduğu göze çarpıyor. Ama bunun yanı sıra, hastanelerde hastalara ilgi Türkiye’den daha fazladır. Her kişi hastalığı hakkında doktorunu arayarak istediği zaman bilgi alabilir.

Ukrayna’da eğitim

Daha önceki yazılarımızda genellikle vurgu yaptığımız Ukrayna’da eğitim seviyesinin yüksekliği konusunda, eğitimde teknolojinin kullanımı ise Türkiye standartlarının çok altındadır. Bilgisayar sistemine geçiş yapmış ilk ve ortaöğretim bulmanız neredeyse imkansız. Yine Ukrayna’da, vergi, tapu, alım satım gibi resmi işlemler kağıt kaydı ile devam etmektedir. Ülkenin genelinde bilgisayarlı sisteme geçiş neredeyse yok denecek kadar az. Bunu bir örnek ile anlatmak gerekirse, Uluslar arası bir pasaport almak isteyen Ukraynalı bir vatandaşın beklemesi gereken süre 3 ay. Evet yanlış duymadınız international pasaport almak isteyen Ukraynalı vatandaşların normal prosedürde bekleme süreleri 3 ay.

Durum böyle olunca, Ukrayna’da resmi evraklarda sahtecilik yapmak, çok yaygın bir durum haline geliyor. Bu sebeple Ukrayna’dan taşınmaz mal, ev, arsa almak isteyen Türk vatandaşlarının çok dikkatli olmasında fayda var. Bu konuda Ukrayna’da Türk vatandaşları tarafından açılan birçok dava halen devam etmektedir.

Ukrayna’da teknoloji ile ilgili fiyatları merak ediyorsanız, Ukrayna’da iphone fiyatları ve Ukrayna’da samsung telefon fiyatları isimli yazılarımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca yeni modellerden Iphone x Ukrayna fiyatı ve Samsung note 8 fiyatı makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın