Ukrayna’da ulaşım

Ukrayna'da ulaşım
Ukrayna'da ulaşım

Ukrayna’da ulaşım çok eski taşıtlar ile sağlanmaktadır. Gerek şehir içi gerek şehirlerarası ulaşımda kullanılan araçlar genelde bakımsız ve konfordan uzaktır.

Ukrayna’da şehirlerarası ulaşım

Ukrayna’da şehirlerarası ulaşım

Ukrayna’da şehirlerarası ulaşım

Ukrayna’da şehirlerarası ulaşımda, tren, otobüs ya da bazı şehirlere uçak kullanabilirsiniz. Ülkenin tüm şehirlerini kapsayan kusursuz bir tren ağı var. Neredeyse ülkenin tüm şehirlerine tren ile seyahat etmeniz mümkün. Aynı zamanda tren seferleri her gün tüm şehirlerden tüm şehirlere var. Ülkenin bazı şehirlerine hızlı tren olsa da bu seferlerin azlığı dikkat çekiyor. Bunun dışında kalan trenler Sovyet döneminden kalma eski ve bakımsız trenler. Ukrayna’da ulaşım Türkiye’de 1980’lerde kullanılan trenlerin mavi sarıya boyanmış hali diyebilirim. Bilet alırken kupe, lux seçenekleri var. Kupelerde sadece 2 tane yatak var ve oda kilitlenebiliyor. Kupelerde ise ranza sisteminde altlı üstlü toplam 4 yatak var.  Otobüsle ulaşım ise çok uzun sürüyor. Ukrayna’da şehirlerarası yolların bozuk olması, asfaltların çukurlarla dolu olduğunu ve ayrıca otobüslerinde çok eski olduğunu düşündüğümüzde, 400 km lik bir yol için 11 saate yakın bir zamanı yolda harcamanız gerekiyor.  Ukrayna’da şehirlerarası otobüsler, Türkiye 1990’lerde kullanılan otobüsler gibi. İlginçtir en büyük ve en lüks otobüs firması Gürsel adında bir Türk kuruluşu. Otobüsleri diğer firmaların otobüslerine göre daha iyi ama yine de uzun yolda tercih edilmesi gereken toplu taşıma aracı tren olmalı. Trenle rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Sigara içenler için vagonlar arasındaki bağlantıda, kapıyı açarak içilmesine bir şey demiyorlar. Ayrıca trenlerde tuvalet de bulunuyor. Hızlı trenlerde de restaurant bölümü de var, fast food tarzı yemek yiyebilir, içkinizi içebilirsiniz.

Ukrayna’da şehir içi ulaşım

Ukrayna’da şehir içi ulaşım

Ukrayna’da şehir içi ulaşım

Ukrayna’da şehir içi ulaşımda en çok kullanılan taşıt ise tramvaylar. Bütün şehirlerde en uzak noktadan en yakın noktaya tramvay ile gitmeniz mümkün. Tramvaylar aynı zamanda çok da ucuz, Ukrayna’da tramvay bilet ücretleri 1,5 ile 3 grivna arasında. Yani yaklaşık 0,20 TL ile 0,35 TL arası. Bunun yanı sıra yine tüm şehirlerde, minibüsler ve otobüsler mevcut. Marşrutka diye adlandırılan Ukrayna dolmuşları gideceğiniz yere göre numaralar ile adlandırılıyor. Yani her hattın bir numarası var. Yine Ukrayna’da Marşrutka bilet fiyatları da çok ucuz. 4 Grivna ile en fazla 10 Grivna arası. Ukrayna’da ulaşım araçlarından olan metro bir çok büyük şehirde mevcut. Metro konusunda Türkiye’den çok ilerde olan Ukrayna’da metro bulunan şehirlerde, metro ile şehri neredeyse baştan sona gezebilirsiniz. Dünyanın en büyük, en uzun ve en eski metrolarından olan Kiev metrosu hakkında detaylı bir yazıyı sitemizde bulabilirsiniz. Dnipropetrovsk kentinde yeni yapılacak olan metro hattını ise Türkiye’nin önde inşaat firmalarından Limak İnşaat 2016 yılında üstlendi

Ukrayna’da taksi

Ukrayna’da taksi

Ukrayna’da taksi

Ukrayna’da taksi ücretleri oldukça ucuz. Ukrayna’da ulaşım araçlarından en çok tercih edileni diyebiliriz. Tabi ülkede benzin, mazot ve oto gaz fiyatlarının ucuz olmasından kaynaklı bu durum, Türk turistlerin taksi kullanımı arttırıyor. Ukrayna’da Türk turistler çoğu zaman şehirlerarası yolculuklarda bile taksiyi tercih edebiliyorlar. Örnek vermek gerekirse, 150 Km uzaklıkta bir şehre gitmek için ödeyeceğiniz rakam yaklaşık olarak 100 Tl. Şehir içi taksi kullanımlarında ise, 15 – 20 km bir yol giderseniz 10 Tl gibi bir ücret ödersiniz. Ukrayna’da yolda taksi çevirmeniz pek mümkün değil. Taksilerin hemen hemen hepsi Ukrayna taksi firmaları ile çalışıyor. Telefon ile arayıp taksi çağırmanız gerekiyor. Ukrayna’da telefon ile taksi çağırmak isterseniz, tüm ülkede kullanılan taksi firması 579’u arayabilirsiniz. Gideceğiniz adresi söylediğinizde taksi gelmeden önce ücret hakkında bilgilendirme yapıyorlar. Telefon ile aradığınızda dilerseniz lüks bir taksi, ya da kalabalıksanız büyük bir araç da isteyebilirsiniz.

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna trenlerde yolculuk

Ukrayna trenlerde yolculuk

Ukrayna Tren Yolu

Ukrayna Tren Yolu

Ukrayna Tren Garı

Ukrayna Tren Garı

Ukrayna kalabalık tren

Ukrayna kalabalık tren

Ukrayna yataklı tren

Ukrayna yataklı tren

Ukrayna Yeni Tramvay

Ukrayna Yeni Tramvay

Ukrayna tramvay

Ukrayna tramvay

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın