Ukrayna’da üniversite okumak

Ukraynada üniversiteye gitmek
Ukrayna’da üniversite okumak

Türk öğrencilerin son zamanlardaki en gözde seçeneklerinden birisi de Ukrayna’da üniversite okumak, yüksek lisans ve doktora yapmak. Bunun sebebine gelecek olursak, hem üniversite yıllık fiyatlarının ucuz olması, hem eğitim kalitesi hem de ülkenin öğrenci hayatının renkli ve ucuz olmasından kaynaklanıyor. Ukrayna’da bir öğrencinin aylık ihtiyaçlarını maddi anlamda düşündüğümüz zaman ve Türkiye ile kıyasladığımızda bir öğrencinin aylık ihtiyacı 500 TL’yi geçmemektedir. Ukrayna genelinde 800’den fazla üniversite ve yüksekokul bulunmaktadır.

Ukrayna’da üniversite okumak için gerekenler

Ukraynada üniversite evrakları

Ukrayna’da üniversite okumak için gerekenler

Bu harika ülkede öğrenci hayatı yaşamak son zamanlarda birçok gencin hayalini süslüyor. Ukrayna’da üniversite okumak için gerekenler ise sadece Türkiye’de bitirdiğiniz liseden alacağınız diploma. Ukrayna’da okumak için Türkiye’de lise öğreniminden sonra herhangi bir sınava girmenize ya da herhangi bir diploma notuna ihtiyacınız yok. Pasaport, sağlık raporu ( sağrı raporu aynı zamanda AIDS testi de içermek zorundadır ) Evraklarınızın tümünün onaylı Rusça ya da Ukraynaca çevirilerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca lisans tamamlaması yapmak isteyen kişiler için de, 2 yıllık öğrenimi Türkiye’de yaptıktan sonra 4 yıllık üniversiteyi yani lisans eğitimlerini Ukrayna’da tamamlayabilirler. Bunun için Türkiye’de okudukları üniversitelerden diplomaları tastikleterek Ukrayna’da başvuracakları üniversiteye sunmaları gerekmektedir.

Ukrayna üniversite fiyatları

üniversite yıllık fiyatları ukrayna

Ukrayna üniversite fiyatları

Ülkenin hemen hemen her şehrinde onlarca üniversite bulunmaktadır. Buradaki eğitim kurumlarının durumuna, dünya çapında kabul ve denkliğine göre Ukrayna’da üniversite fiyatları değişmektedir. Aynı zamanda okuyacağınız bölüme göre de fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Genel fiyatlara bakacak olursak Ukrayna üniversitelerinde yıllık fiyatlar 1.500 $ ile 5.000 $ arasında değişmektedir. Birçok üniversitede bu fiyatlara yurt ücretleri de dahildir. Ukrayna’da hazırlık sınıfı ücretleri ise yıllık 500 $ ile 1.000 $ arasında değişmektedir.

Ukrayna’da üniversite eğitimi

Üniversite eğitimi Ukrayna

Ukrayna’da üniversite eğitimi

Ukrayna’da üniversite eğitimi ülkemize kıyasla oldukça fazla. Aynı zamanda Ukrayna’da eğitim oranı da dünyanın en yüksek oranlarından birine sahip. Okuryazarlık oranının %99 olduğu ülkede üniversite bitirme oranı ise %60, ikinci bir üniversite bitirme oranı ise %57. Hal böyle olunca, Ukrayna üniversiteler bakımından oldukça popüler bir ülke. Aynı zamanda ülkedeki üniversitelerin imkanları ve eğitim seviyeleri de oldukça başarılı.

Ukrayna’da Türkçe eğitim
Ukrayna'da Türkçe eğitim veren üniversiteler

Ukrayna’da Türkçe eğitim

Ukrayna’da üniversite okumak isteyen kişilerin en çok aramalarından birisi de Ukrayna’da Türkçe eğitim veren üniversiteler. 2016 yılına kadar Ukrayna’da 8 tane üniversite Türkçe eğitim veriyordu. 2017 yılındaki yeni düzenleme ile daha önce Türkçe eğitim veren bazı Kiev, Odessa ve Kharkiv üniversiteleri şu anda Türkçe olarak eğitim vermemekteler. Ukrayna’da eğitimi İngilizce, Fransızca, Rusça ve Ukrayna’ca olarak tercih edebilirsiniz. Üniversitelerde eğitim görmek için, hazırlık sınıfında dil eğitimi almanız ya da dil yeterlilik sınavlarından geçmeniz gerekmektedir.

Türk vatandaşlarının vizesiz ve pasaportsuz bir şekilde Ukrayna’ya gelebilmesine imkan veren anlaşma da 2017 yılında her iki ülke arasında imzalandı. Bu anlaşmadan sonra özellikle Türk aileler için çocuklarını bu ülkede üniversite okutmak fikri daha da yaygın ve öne çıkan bir fikir olmaya başladı.

Ukrayna’da öğrenci vizesi

Ukrayna’da öğrenci vizesini almak için Türk öğrencilerinin, Ukrayna Konsolosluk şubelerine giderek aşağıdaki belgeleri getirmelilerdir.

1. Üniversite’den alınmış davetiyenin aslı ve fotokopisi;

2. Lise diploması ve transkriptinin aslı ve fotokopisi;

3. AİDS testinin aslı ve fotokopisi;

4. Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık kurulu raporunun (heyet raporu) aslı ve fotokopisi. Söz konusu raporun, Ukrayna’ya giriş tarihinden en geç 2 ay önce alınmış olması gerekmektedir.

5. Sağlık seyahat sigortası;

6. Doğum Kayıt Örneği’nin (Formul A) aslı ve fotokopisi;

7. 3.5X4.5 sm boyutunda 2 fotograf

8. Bir yıllık açık dönüş tarihli uçak bileti.

2, 3, 4, 6 maddelerinde belirtilen evrakların aslıların önce APOSTİLLE tasdik şerhi ile tasdik edilmiş olması, sonra Ukrayna Diline çevrilmiş olması gerekmektedir. Çeviri, noter tasdikli olmalı.

Yüksek Lisans ve Doktora yapmak isteyen öğrencilerin, yukarıda belirtilmiş evrakların dışında, diğer gerekli evrakları da ibraz etmeleri gerekmektedir.

Öğrenci vizesi için tüm detaylara http://turkey.mfa.gov.ua/tr/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ukrayna’nın en popüler üniversitesi Taras Shevchenko Üniversitesi inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Ukrayna'da üniversite

Ukrayna’da Üniversite

1 Yorum

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın