Ukrayna’da Yaşam

Ukrayna'da Yaşam
Ukrayna'da Yaşam

Ukrayna’da yaşam şartları hakkında bilgi vereceğimiz bu yazıda, ilk öncelikle Ukrayna’da hayat Ukraynalılar için zor görünse de onlar bu hallerinden oldukça memnun. Ukrayna’nın gelir seviyesi Türkiye’ye göre çok düşük. En basit örnek vermek gerekirse, Türkiye’de asgari ücret 380 $ civarındayken, Ukrayna’da asgari ücret 100 $. Fakat meslek grupları arasında maaş farkları daha da ön plana çıkıyor. Örneğin Ukrayna’da uzman bir doktorun aldığı maaş 250 $ civarı. Ukrayna’da yaşam şartları ise zengin ile fakir arasındaki büyük uçurum nedeniyle farklılık gösteriyor. Ukrayna’da yaşam olarak aylık 150 tl ile geçinen de var günlük 15.000 TL harcayan elit tabaka da.

Ukrayna’da yaşam ucuz mu pahalı mı sorusunun cevabını makalemizde görebilirsiniz. Öğretmen, polis ya da herhangi bir devlet memurunun aldığı maaş da 120 $ civarı. Bunun başlıca nedeni ise, Ukrayna eğitim seviyesi çok yüksek bir ülke. Ülkede okuryazarlık oranı %97 iken, üniversite mezunu oranı ise %60 ların üstünde, ayrıca bu %60 ‘lık kemsin içinde 2. Üniversite bitirme oranı ise yine %57. Ukrayna’da yaşam şartları ise zengin ile fakir arasındaki büyük uçurum nedeniyle farklılık gösteriyor.

Ukrayna’da Hayat

Ukrayna'da Hayat

Ukrayna’da Hayat

Ukrayna’da hayat için hayat neredeyse 24 saat devam ediyor. Özellikle büyük kentlerde çoğu yer hiç kapanmadan çalışıyor. Büyük ya da küçük kentlerde 24 saat açık market, çiçekci, eczane, hatta tefeci ( lompard ) bulmak mümkün. Lombard yani tefeciler burada size eşyalarınızı rehin bırakarak para alma imkanı sağlıyor. Örneğin 2. El piyasa değeri 2.000 Grivna olan bir telefonunuz için size 1.000 Grivna para veriyorlar ve telefonunuzu rehin alıyorlar. Sizde size belirtilen zaman içerisinde belli bir faiz ödeyerek bıraktığınız eşyayı geri alabiliyorsunuz. Ukrayna’da çok yaygın olan lompardları en ufak kasabalarda bile yan yana birden fazla lombard bulmanız mümkün.

Ukrayna’da 24 saat yaşam

Ukrayna'da 24 saat yaşam

Ukrayna’da 24 saat yaşam

Ukrayna’da 24 saat yaşam hızlı ve hareketli. Ukrayna’da çiçekciler ise 24 saat hizmet veriyorlar. Bunun nedeni ise özellikle Rus ve Ukrayna halkında çiçek çok önemli bir yer tutuyor. Gerek buluşmalarda, gerek ev ziyaretlerinde, hasta ziyaretlerinde, cenazeye giderken, iş yerinizden bir arkadaşınız ile buluşurken çiçek almanız gerekir. Özellikle Ukraynalı kadınların kalbini kazanmanın birinci yolu çiçektir. Ona her buluşmanızda çiçek almanızı beklerler. Ukrayna’da kızları yolda sürekli ellerinde çiçeklerle görebilirsiniz. Hatta akraba ziyaretleri, baba ile kızın buluşmasında bile çiçek alınır.

Ukrayna’da 24 saat hayat devam ettiği için marketlerin birçoğu da 24 saat 3 vardiya olarak hizmet verirler. Ülke genelinde ATB, Varus isimli marketleri her şehir ve kasabada görmeniz mümkündür. Bu büyük marketler içerisinde alkolden, yiyeceğe, hazır yemekten, tüm gıda malzemelerini satın alabilirsiniz. Türkiye’de Migros, Yunus, Canerler, Beğendik gibi mağazalar tarzındadır. Şehirlerde büfelerin ( küçük marketler ) birçoğu 24 saat hizmet verirler. Kapalı gibi görünseler de cama vurmanız durumunda ufak pencerelerinden alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca yine birçok restaurant, cafe 24 saat açıktır.

Ukrayna’da kadınlar

Ukrayna'da kadınlar

Ukrayna’da kadınlar

Ukrayna’da kadınlar her işte çalıştığını görebilirsiniz. Asfalt dökmekten, çöp toplamaya, metro, tramvay kullanımından en basit tezgahtarlık garsonluk mesleklerine kadar her işte Ukraynalı kadınlar çalışıyor. Ukrayna’da çalışan kesim içinde erkeklerin oranı çok düşük. Ülkede %72 çalışan kesim kadın. Bu da bir nevi bu ülkenin kadınlarının her konuda ne kadar güçlü olduklarını gözler önüne seriyor. Ev geçiminden çocuk bakımına, en ağır işlerden en basit işlere kadar hayatın içindeler kadınlar.

Erkekler ise genel Rus kesiminde olduğu gibi, sorumsuz, çalışmayan, genelde eşlerinin ya da sevgililerinin paraları ile geçinen kesimdeler. Çocuk yapmaktan başka hiçbir sorumlulukları olmayan erkeklerin günlerinin çoğu zamanı sarhoş ve sorumsuzca geçiyor. Eşlerine sadakatsizlikleri, ev ve çocuklarına ilgisizlik ile bilinen Ukraynalı erkeklerin yaşam felsefesi, ye-iç-günü yaşa üstüne kurulu. Ve işin en ilginç olan tarafı ise Ukraynalı kadınların, kendi erkeklerine bakış açıları. Ukraynalı bir kadının kocasından beklentisi, ona çocuk vermesi ve aşk konusunda sadakat. Burada sadakate dikkatinizi çekmek isterim. Kocasını günü birlik ilişlerinden ötürü hoş gören Ukraynalı kadınlar, aldatıldıkları kadınlar arasında gönül bağı kurmadığı sürece bu durumu çok yadırgamamakla birlikte, bunun erkeğin doğası olarak kabul etmektedirler. En ilginç ayrıntılardan birisi ise miras konusunda Ukrayna’nın geleneklerinde genelde babalar ya da anneler sahip oldukları mirasları kız çocuklarına bırakırlar. Bu sebepten ötürüdür ki, birçok Ukraynalı kadının kendine ait bir evi vardır. Erkekler de genelde eşlerinin evlerinde yaşarlar.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın