Türk erkeklerinden ne istiyor bu Ukraynalı kadınlar?

Ukrayna'dan evlenmek
Ukraynalı gelin Türk damat

Birçok soru geliyor Ukraynalı kızlar, erkekler ve Ukraynalı kadınlar ile evlilik hakkında. Hayatları nasıl, Türkiye’de yaşayabilirler mi, bizim aile yapımıza uygunlar mı gibi. Bu sorular hakkında elimizden geldiğince bir şeyler yazalım. Ne istiyor ve erkekten, kocadan, sevgiliden ne bekliyor bu Ukraynalı kadınlar?

Ukraynalı kadınlar

Ukraynalı kadınlar

Ukraynalı kadınlar

Genel olarak baktığımızda Ukraynalı kadınlar Türk ya da diğer ülke vatandaşlarından ilişkilerde bekledikleri şeyler çok farklı. Genelde Ukraynalı erkeklerden göremedikleri ilgiyi ve ailede erkek olma rolünü üstlenmelerini istiyorlar. Hepimizin bildiği üzere Ukraynalı aileler içinde genelde kadınlar, çocuk doğurur, çalışır, evin geçimini sağlar ve kocasına karşı görevlerini yerine getirir. Yani bir ailede evdeki ampulü değiştirmekten tutun da, kapıyı tamir etme görevini bile üstlenir kadın. Çocuklar ile ilgilenmek, onların ihtiyaçlarını karşılamak, okuldan almak gibi görevler de yine anneye kalmaktadır. Çocukluklarından bu yana yetiştirilme tarzları bu şekilde olduğu gibi annelerinden de böyle görürler. Onları otobüs, taksi, tramvay, metro, tren kullanırken de görürüz, sokaklarda ağır işleri yaparken de.

Ukraynalı erkekler

Ukrayna'da erkekler

Ukraynalı erkekler

Bir diğer olarak Ukraynalı erkeklere baktığımızda ise, hepsi değilse bile birçoğu zamanlarını arkadaşları ile eğlence ve alkol alarak geçirirler. Bizim Türk aile yapısında olduğu gibi ailede babanın etkin bir rolü olmamakla birlikte çocuklar anne eğitimi ile büyürler. Bunun nedenlerini araştırmaya kalkarsanız buradaki en önemli etken ülke geçmişinde savaşlardan dolayı erkek nüfusunun az oluşu. Erkeklerin birçoğunun savaşlarda ölmesinden ötürü ülkede az sayıdaki erkek çocukları el üstünde tutulmuş ve hiçbir sorumluluk üstlenmemişler.

Bu gelenek günümüze kadar uzanmış, ülkeye baktığımızda her iş kolunda kadınları görebiliyoruz. En ağır işlerden yönetici konumlarına kadar ülkede kadın üstünlüğü var. Birçok kadın ev, iş, çocuk sahibi iken erkeklerin büyük bir kısmı işsiz ve hayatı günlük şekilde yaşıyorlar. Ukrayna dünyaya açılmaya başladıkça, bu durumun normal olmadığını gören Ukraynalı kadınların da yabancı eş arayışları artmış durumda. Fakat her ne kadar durumu bu şekilde değerlendirsek de özellikle yabancı erkek ile evlilik kurmak isteyen Ukraynalı kadınlar temkinli davranıyorlar.

Ukraynalı kadınlar Türk erkekleri hakkında ne düşünüyor

Ukraynalı kadınların Türk erkekleri hakkında düşüncesi

Ukraynalı kadınlar Türkler hakkında ne düşünüyor

Burada Türk erkeklerine karşı Ukraynalı kadınların ön görüşlerine de bir paragraf açmak gerek. Öncelikle Türk erkeklerini her ne kadar, kibar, cömert görüyorlarsa bir o kadar da güvenmedikleri gerçeği var. Türkiye’nin şeriat ile yönetildiğini, 4 eş ile yaşandığını hatta çarşaflı bir şekilde kapanacaklarını düşünenlerin sayısı oldukça yüksek. Bir taraftan da Türk erkeklerinin sekse ve kadına açlığını gerek sosyal medyadan, gerekse ülkeye gelen turistlerden ötürü görüyorlar.  Ukrayna’ya kısa süreliğine gelmiş ve ülkeyi adeta bir genel ev gibi gören bu cahil kısım yüzünden bize karşı bakış açıları biraz daha soğuk. Birçok sokak röpartajında ya da sohbetlerden de duyacağınız üzere Türk erkekleri sapık tanımlamasını çok rahat kullanıyorlar. Ama Türk erkekleri ve Ukraynalı kadınlar arasında çok mutlu evlilikleri olanların sayısı da az değil.

Ukraynalı kadınlar sadık değil mi?

Ukraynalı kadınlar aldatır mı?

Ukraynalı kadınlara güvenilir mi?

Çok güzeller ama Ukraynalı kadınlar sadık mı diyecek olursanız, kesinlikle sadık değiller sözü tamamen koca bir yalan. Burada sadece ilişkinizin sadece hoşlanmadan mı ibaret olduğu yoksa sizi sevip bir gelecek kurmak mı istedikleri önemli. Eğer birçoğumuzun onlara tek gecelik ya da kısa süreli bir cinsel doyum ya da eğlence olarak baktığınızı hissederlerse tabi ki aldatılırsınız. Ama sevgilisini, kocasını seven bir Ukraynalı kadının kocasını aldatma olasılığı oldukça azdır. Onlar ailelerine, kocalarına ve çocuklarına sadık birer bireyler. Ukrayna’da ülkemizde olduğu gibi cinsel ve cinsiyet baskısı görmedikleri için gençlik dönemlerini daha rahat geçirmeleri Türk insanını bu düşüncelere itiyor. Unutmamak gerekir ki onların kültürleri ile bizim kültürlerimiz, geleneklerimiz arasında çok farklılıklar var. Bizim sabah akşam evlerimizde çay içilirken, misafire çay ikram edilirken, onlar votka içerek büyüyorlar en basitinden. Ya da daha doğru anlatım bizim çay kültürümüz ile onların votka kültürü neredeyse aynı. Bizim kültürümüzde anneannelerimiz börek, dolma yaparken, onlarda ev yapımı samagon votka yapıyorlar.

Onları ya da bizden olmayan kadınları, erkekleri yargılamadan önce kültür farklarımızı düşünmek gerek. Örnekler her ne kadar tam gerçeği yansıtmasa da sizlere fikirler verecektir. 18 yaşını geçmiş Ukraynalı bir kız babasına müjde olarak erkek arkadaşından hamile olduğunu söyleyebilir. Bu haber evde sevinçle karşılanıp, şampanya, votka eşliğinde tüm aile ve erkek arkadaşı ile kutlanabilir. Böyle bir şeye Türkiye’de baba ya da annenin tepkisinin ne olacağını hepimiz sanırım biliyoruz. Ya da 18 yaşına gelmiş kız çocuklarının çoğuna aileleri tarafından ev verilir ve ayrı hayat kurmaları beklenir. Veya evli bir Ukraynalı erkek çalışmadığı için kimse tarafından sorgulanmadığı gibi kendini buna zorunlu hissetmez. Ya da kocası tarafından ilgisizlik, sevgisizlik ve cinsel hayatı olmadığı için aldatan bir kadın normal karşılanabilir. Hatta bu durumda kocası tarafından boşanmak yerine evliliklerinde “o geziyor, ben de geziyorum” tavrı takınılabilinir. Bunlar bize her ne kadar uzak ise, onların kültürlerinde olan şeyler.

Peki, ne istiyor bu Ukraynalı kadınlar

Ukraynalı kadınlar ne istiyor?

Ukraynalı kadınların beklentileri ne?

Her şeyden önce başlarını güvenle yaslayabilecekleri bir sevgili, eş, çocuklarını sahiplenecek ve bakacak, ailesine baba olacak bir erkek arıyorlar. Evet, bunu söylemekte hiçbir sakınca yok, maddi gücünüzün olması onların gözünde artı bir tercih sebebi. Büyük bir bölümüne baktığımızda bizim hayat standartlarımızın altında yaşıyorlar. 40 metre kare küçük evlerine büyük ailelerini sığdırıp ve bize göre hayatı daha düşük standartlarda yaşıyorlar. Büyük kentlerin merkezleri hariç baktığınızda bizim 20 yıl gerimizdeki bir çevrede ve standartlarda yaşıyorlar. Hal böyle olunca özellikle internette yaygınlaşıp farklı hayatları gördükçe, bu hayatlara özenme başlıyor. Ama şunu da unutmamak gerek 15 – 35 yaş aralığındaki Ukraynalı kızların %50’si Muhteşem yüzyılın tüm bölümlerini izledi. Hemen hemen hepsi de Hürrem’den ötürü diziyi biliyorlar ve aradıkları bir Sultan Süleyman olmasa da hayallerini süsleyen o.  Genelleme yapmak her ne kadar hoş olmasa da onlar aşka ve güce aşık. Bu güç kimi zaman para olabiliyorken, aşka düştüklerinde ailesini sahiplenen erkeğin güçlü hisleri olabilir onları cezbeden.

Evet, onlar yaş farkını çok kafalarına takmıyorlar. Çoğu yabancı damadın evlendiği Ukraynalı kadının annesi ile aynı yaşta olduğunu görebilirsiniz. Yine siz evlenip boşanmış çocuk sahibiyseniz ve eşiniz olacak kişi hiç evlenmemişse bunu da problem olarak görmez genelde. Onların kültürlerinde çocuklar çok önemli olmakla birlikte sizin çocuklarınıza da çok iyi bir anne olacaklarına emin olabilirsiniz. Belki sizin damak zevkinize göre yemek yapamayacaklar ama zamanla öğreneceklerdir. Yine yenilemek istiyorum ki tamamen farklı kültürler farklı damak tatları ve mutfaklardan geliyoruz. Kuzeyin bu soğuk ülkesinin güzel Ukraynalı kızları ile evlilik ya da ilişki düşünenlere umarım bir rehber olur yazımız. Bizden olmayanı, bizim gibi düşünmeyeni, bizim gibi yaşamayanı yargılamayı bıraktığımızda bu dünya daha güzel olacaktır.

Evlenip Ukrayna’da mı yaşamalı Türkiye mi?

Türkiye'de mi yaşamalı Ukrayna'da'mı

Ukrayna’mı Türkiye’mi

Bu konuda da çok fazla mail ve yorum alıyoruz, Ukraynalı ile evlendiğim zaman Türkiye’de mi yaşamalıyız Ukrayna’da mı? Bu sorunun cevabı aslında tamamen size, imkanlarınıza ve nerede yaşamak istediğinize bağlıdır.

Eğer, Türkiye’den ayrılıp yeni bir hayat kurmak ve hayatınıza yeni bir sayfa açmak istiyorsanız seçeneğiniz Ukrayna olmalı. Tabi burada en önemli etken Ukrayna’da gelir elde edip edemeyeceğiniz. Şunu söylemem gerekiyor ki, dil bilmiyorsanız burada herhangi bir iş yapma şansınız neredeyse sıfır. Eşinize güvenerek de bir iş kuramayacağınızı düşündüğünüzde burada yaşama fikrini tekrar gözden geçirmelisiniz. Buradaki güven maddi değil, aktif olamayacağınız bir işi yürütmekten bahsediyorum. Tabi yine de karar sizin. Eşinizin hastalanabileceğini, çocuk olma durumunu v.s gibi detayları da düşünmeniz gerek. Ayrıca ticaret Ukrayna’da Türkiye’de olduğu gibi dönmediği için alışma süreciniz en az 4 5 yıl alacaktır. Örnek mi dükkanınızı tadilat etmek istiyorsunuz ve size dediler ki 1 ayda biter. O dükkanın tadilatı 6 ay sürebilir ve bu size onları öldürme hakkı vermez. Çünkü normaldir onlara göre, onlar olaylara daha sakin ve ne yapalım böyle oldu gözüyle bakarlar.

Bir başka seçenek ise, eşinizi alıp Türkiye’ye yerleşmek ki bu da onun için zor olduğu kadar sizin için de zor olacaktır. Maalesef üzülerek söylüyorum ki Ukraynalı gelin damgasının aşılması aileniz, yakınlarınız için bile zaman alacaktır. Kaldı ki komşularınızı gibi etkileri daha işin içine katmıyorum. Sadece sarışın olduğu için Türkiye’de damgalanan insanları gördükçe daha iyi anlayacaksınız sanırım. Tabi eşiniz içinde zorlu bir süreç olacak etrafında kimsenin Rusça konuşmaması onu yalnız hissettirecektir. Bunları düşündüğünüz zaman Ukraynalı bir bayan ile evlenip Türkiye’de mi Ukrayna’da mı yaşamalıyım sorusunun cevabını kendiniz bulmalısınız.

Dilerseniz Ukrayna kadınlarının özellikleri veUkraynalı kızla evlenmek makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın