Ukrayna’ya Kimlikle Giriş ve Eski kimlik ile gitmek

Ukrayna'ya eski kimlik
Ukrayna'ya eski kimlik ile gitmek

Ukrayna’ya eski kimlik ile gitmek son zamanlarda Ukrayna’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının en çok yaptığı aramalardan birisi.  Ukrayna’ya vize kalkmasının ardından, pasaportsuz giriş de başladı. Eski nüfus cüzdanları ile Ukrayna’ya gitmek mümkün mü sorularına da internet üzerinden cevap aranıyor.

Ukrayna’ya nüfus cüzdanı ile gitmek

Ukrayna’ya nüfus cüzdanı ile gitmek

Ukrayna’ya nüfus cüzdanı ile gitmek

Ukrayna’ya nüfus cüzdanı ile gitmek isteyen Türk vatandaşları için maalesef, 2 ülke dışında pasaport kontrol merkezlerinden eski kimlik ile çıkamazsınız. Eski kimlikler ile hangi ülkelere gidilir diye soracak olursanız, eski nüfus cüzdanı ile sadece Gürcistan ve Kıbrıs’a gidebilirler. Bu iki ülke bizim eski kimliklerimizi tanıdığı için, Türkiye çıkışında bu ülkelere biletiniz varsa pasaport kontrol noktasından geçiş yapabilirsiniz. Ukrayna’ya eski kimlik ile pasaportsuz gitmek için biyometrik özelliği olan yeni çipli kimliğinizin olması gerekmektedir.

Ukrayna’ya eski kimlik ile gidilir mi?

UUkrayna'ya eski kimlik

Ukrayna’ya kimlikle gidilir mi?

Ukrayna’ya kimlikle gidilir mi? sorusu ile nüfus cüzdanı ile gidilir mi soruları birbirine karıştırılıyor. Ukrayna ve Türkiye arasında yapılan anlaşma sonucunda, iki ülke vatandaşları biyometrik çipli kimlikleri ile Türkiye ve Ukrayna’ya giriş yapabilirler. Eski nüfus cüzdanları her ne kadar isim olarak kimlik olarak geçse de, yeni çıkan elektronik kimlikler ile karıştırılmamalı.  Eski tip nüfus cüzdanları yerine elektronik kimliklere 2016 sonu itibari ile geçiş başladı. Türk vatandaşlarının çipli ( biyometrik ) kimliğe geçişleri hızlı bir şekilde devam ediyor. Yeni çıkan çipli kimliklerde pasaport özelliği de olduğu için Ukrayna gibi bazı ülkelere bu kimlikler ile giriş yapabilirsiniz.

Ukrayna’ya gitmek için gerekenler

Ukrayna’ya gitmek için gerekenler

Ukrayna’ya gitmek için gerekenler

Yurtdışı seyahati için seçtiğiniz ülke olan Ukrayna’ya gitmek için gerekenler nelerdir? 2017 yılından sonra sadece yeni nesil kimlik kartınız ve hakkınızda yurtdışı çıkış yasağı bulunmaması. 2017 yılı itibari ile Türkiye’de OHAL durumu devam ediyor. Bu sebeple devlet memurları, askeri personeller, üniversitede çalışan akademisyenler, belediye işçileri kurumlarından yazı almadan yurtdışına çıkış yapamamaktadır. Ukrayna’ya gitmek isteyen memur, asker ve kamudaki işçilerin kurumlarından yurtdışı çıkış izin kağıdı almaları gerekmektedir.  Ayrıca Ukrayna’ya gitmeden önce, otel rezervasyonu yaptırmanızı ve çıktısını yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Ukrayna’da pasaport kontrol merkezinde kimliğiniz ile birlikte rezervasyon kopyanızı da göstermeniz Ukrayna’ya girişinizi hızlandırıacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR:

Çipli kimlik ile Ukrayna

Ukrayna’ya kimlik ile giriş

Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler

Ukrayna’da kalma süresi

İlgili resmi yazıyı http://www.resmigazete.gov.tr/ adresinden okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın