Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler

Ukrayna'ya gideceklere tavsiyeler
Ukrayna'ya gideceklere tavsiyeler

Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler, önerilerimize başlarken, öncelikle 2017 yılından itibaren Ukrayna’ya kimlikle seyahat dönemi başladı, fakat eski tip nüfus cüzdanları ile giriş yapamazsınız. Biometrik kimliğe sahip Türk vatandaşları Ukrayna’ya turistik gezi için giriş yapabilirler. 180 Günde 90 gün Ukrayna’da kalma hakkınız olduğunu ve tek girişte 60 günden fazla kalamayacağınızı unutmayın. 60 günün sonunda Ukrayna’dan çıkış giriş yaparak 30 gün daha kalabilirsiniz. Ama size önerimiz varsa pasaportunuz ile giriş yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Vizesiz ülkelere girmek bazen vize alıp gittiğiniz ülkelere giriş yapmaktan daha zor olabiliyor. Ayrıca varsa kalacağınız otele ait bir belge ve dönüş biletinizin de bir kopyasını yanınızda bulundurun, pasaport kontrolü sırasında sormadan göstermeniz sizin avantajınıza olacaktır. Ukrayna tavsiyeleri yazımızı dikkatlice okumanız sizin avantajınıza olacaktır.

Ukraynalılar genel olarak kurallara uyan bir toplum. Şimdi size yazacağımız maddeleri dikkatle göz önünde bulundurun. Ukrayna’da nelere dikkat etmeliyim? Ukraya’ya gidecekler, aman dikkat, işte Ukrayna sehayahat önerileri

Ukrayna tavsiyeleri

Ukrayna tavsiyeleri

Ukrayna tavsiyeleri

 • Ukrayna tavsiyeleri yazımıza başlıyoruz. Trafik kurallarına genelde çok saygılıdır Ukraynalılar, araç kullanıyorsanız, tüm yaya geçitlerinde muhakkak durun. Yola çıkan bir yaya olduğunda, yaya geçidi olmasa bile yolun ona ait olduğunu unutmayın. Yaya olarak yürüyorsanız, trafik lambalarına muhakkak özen gösterin, alt geçitlerin olduğu yerlerde muhakkak alt geçitleri kullanın
 • Şimdi size söyleyeceğim şeye her ne kadar şaşırsanız da, ülkede yürürken sigara içmek normalde yasak, “Ama tüm Ukraynalılar içiyor” diye düşünmeyin, sizin turist olduğunuzu ve polislerin adeta, avcı misali sizin açığınızı aradığını unutmayın.
 • Olabildiğince Ukraynalılar ile başınızı derde sokmayın, unutmayın siz turistsiniz, onlar vatandaş. Karakola düşseniz derdinizi anlatana kadar 3 gününüz içerde geçer. Ayrıca Ukraynalı kadın ve erkeklerin çok iyi kavga ettiklerini de unutmayın. Kavga ederkern, karşısındakini öldürmekten korkmayan bir topluluk. Çünkü kavgada taraflardan biri alet kullanmadan ( silah, bıçak, sopa vb ) ölürse, alacakları ceza 6 aydan fazla değil. • Ukraynalılar ile pazarlık etmeye kalkmayın, alacaksanız alın, almayacaksanız fiyat değiştirmeye çalışmayın, ticarette çok ahlaklı bir topluluktur. Antalya’da olduğu gibi aynı ürünü turiste 300 Tl Türk vatandaşlarına 30 TL’ye satmaya çalışmazlar.
 • Ukraynalıların, Rusların, Belarusluların hatta tüm Slav halkının konuşma üslubu biraz serttir, zaten çok anlamadığınız bir dil olan Rusça da sert bir dil olduğu için ikili konuşmalarda çok fazla aldırmayın. Onlar kendi aralarında da konuşurken kavga mı ediyorlar, normal bir konu mu konuşuyorlar bilemezsiniz.
 • Ukrayna Gece kulüplerinde, restaurantlarda, yolda, cafelerde herhangi bir kız ile konuşmak isterseniz önce yanında biri olup olmadığından kesin emin olun. Size bakıyor olmaları sizden hoşlanmış olmaları, ya da konuşmak istemeleri anlamına gelmez, turist olduğunuzdan sadece yüzünüz de ilginizi çekmiş olabilir.
 • Ukrayna’da otellerde, kiraladığınız günlük kiralık evlerde, hatta kiralık araçlarda bile sigara içip içemeyeceğinizi sorun. Genelde kapalı tüm alanlarda sigara içmek yasaktır. İçtiğiniz zaman 100$ sizden para isterler. Gece kulüplerinde de genelde sigara içmek için özel bir alan vardır. Sadece bazı gece kulüplerinde mekanda sigara içmek serbest. • Yolda herhangi kavga eden kadın ile erkek arasına sakın girmeyin, karı koca, sevgililer ya da kavga eden kişi her kim olursa olsun, bunun sonunda zararlı çıkan siz olursunuz.
 • Ülkede bankamatiklerden para çekerken dikkatli davranın, ıssız yerlerde para çekmemeye özen gösterin. Mümkünse para çekeceğiniz banka PRIVATBANK olsun.
 • Ülkede her şey yavaş işliyor, marketteki kasiyerden tutunda, metro için bilet ya da jeton alacağınız sıraya kadar. Onlar bu durumlara çok alışkın oldukları için sizin vereceğiniz sinirli ya da gayet nazik bir tepki bile onlar için küfür etmiş gibi sayılmanıza neden olur.
 • Ülkede esrar ve kokain çok kolay bir şekilde tedarik ediliyor. Sokaklarda size satmak isteyen İngilizce bilen satıcılar ile karşılaşabilirsiniz, dikkat edin, birçoğu satıcı kılığında polistir, sizi korkutup bahşişle para almaya çalışacaktır.
 • Ülkede her ne kadar turist olsanız da, başınıza gelebilecek en küçük olayda bile Türk konsolosluğunu arayın, sizin karşılaştığınız her türlü sorunu çözmek için oradalar.
 • Ukraynalı kızlara yaklaşırken, tanışmaya çalışırken ısrarcı olmayın, bu bir işe yaramadığı gibi sizi toplum içinde rezil etmekten hiç çekinmeyeceklerini, çevredekilerin normalde tepki vermeyeceği olaylarda sizin turist olmanızdan ötürü sert tepkiler vereceğini unutmayın.
 • Şehirde bindiğiniz her taksi size Ukraynalı Eskort kızlar lazım mı, kız ister misin, masaj salonuna gitmek ister misin, striptiz kulüp ister misin gibi sorular soracaktır. Kesinlikle itibar etmeyiniz. Bu taksiciler için çok normal bir durum olsa da siz turist olduğunuzdan ötürü tanımadığınız bilmediğiniz bir ortama gitmeyin, dolandırılma olasılığınız yüksektir. • Tanımadığınız kişiler ile birlikte olurken, 1 gecelik seks için hayatınızı tehlikeye atmayın. Muhakkak prezervatif ile korunun. Ukrayna AIDS’in ( HIV Virüsü ) en yaygın olduğu ülkelerden biri olduğunu unutmayın. Günde 57 kişi Ukrayna’da AIDS’e bulaşıyor.
 • Ukrayna Gece kulüplerinde ya da sokaklarda tanıştığınız kızların evlerine davetlerini kibarca ret edebilirsiniz. Sonuçta tanımadığınız birisi. İlla onunla birlikte olmak istiyorsanız size ait güvenli bir mekana ya da bir otele gidin. Özel ziynet eşyalarınıza, cüzdanınıza, telefonunuza da sahip çıkın. Mümkünse otele giriş yaparken kadının da kayıt yaptırmasını sağlayın ki, herhangi oluşabilecek bir problemde otel kayıtlarından kişiye ulaşabilirsiniz.
 • Ukrayna’da yanınızda fazla para bulundurmayın, yanınızda günlük 2.000 Grivna bulunması yeterli, çoğu gece kulübü, restaurant, alışveriş merkezi, cafe bar gibi yerlerde kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.
 • Ukrayna’da döviz bozdurmak için de bankaların önünde size yaklaşıp dolar bozdurmak istermisiniz diyen kişilere fazla kur verseler de itibar etmeyin, bankalardan ya da 7 / 24 saat çalışan döviz ofislerinden paranızı bozdurabilirsiniz.

 

Ukrayna Kiev Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği: http://kiev.be.mfa.gov.tr/

Telefon: +380 44 281 07 50 / +380 44 281 07 51

Adres: Panasa Myrnoho Str. No:22, 01901, Kiev-Ukraine

 Ukrayna’daki Başkonsolosluklar

T.C.ODESSA BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon
(380 48) – 722 79 11 ve 7227939

Faks
+380 48 722 1478

e-Posta
consulate.odessa@mfa.gov.tr

Adres
Lidersovskiy Boulevard, 3 65014 Odessa / Ukraine

Web sitesi
odessa.bk.mfa.gov.tr

Ukrayna tavsiyeleri başlıklı yazımızdan sonra, Ukrayna hakkında daha geniş bilgi almak için alttaki makalelerimizi okumanızı öneririz.

Ukrayna’ya kimlik ile giriş

Ukrayna para birimi 1 Tl kaç Grivna

Ukrayna’da Yaşam

 

1 Yorum

 • Her madde içinde kız yazmışsınız sadece kızlar için mi ukrayna ya gidiliyor.sayenizde toplum içerisinde ukranaya gittim diyemiyorum bu algı değiştirin ben ticaret le uğraşıyorum Sex için ukrayna ya gitmiyorum

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın