Ukrayna’ya kimlik ile giriş

Ukrayna'ya kimlik ile giriş
Ukrayna'ya kimlik ile giriş

2010 yılında Ukrayna ile aramızda karşılıklı olarak vizesiz seyahat başlamıştı şimdi ise Ukrayna’ya kimlik ile giriş mümkün. 2017 Mart ayından itibaren sadece Ukrayna’ya kimlik ile girebilir miyim sorusu artık ortadan kalkıyor. Biyometrik kimliği olan tüm Türk vatandaşları, vize ya da pasaporta ihtiyacı olmadan turist olarak Ukrayna’da kalabilirler. Bunun için eski tip kimliklerinizi yeni biyometrik kimlik ile değiştirmeniz gerekli sadece.

Ukrayna’ya kimlik ile giriş

Ukrayna Kimlik ile Giriş

Ukrayna Kimlik ile Giriş

Ukrayna pasaportsuz giriş

Ukrayna Pasaportsuz Giriş

Ukrayna Pasaportsuz Giriş

Sitemize en çok gelen sorular arasında yer alan, Ukrayna pasaportsuz giriş, Ukrayna’ya pasaport kalktı mı, Ukrayna vizesi sorularının cevabı niteliğindeki makalemizde, sizlere Ukrayna gezisi hakkında bilgiler sunacağız. Peki, Ukrayna’da kaç gün kalabilirim? Ukrayna’ya ilk defa giden vatandaşlarımız ilk girişte 60 gün ülkede kalabilirler, sonra ülkeden çıkış yapıp ertesi gün tekrar Ukrayna’ya giriş yapabilirler. 30 gün de bu şekilde kalma hakkına sahipler. Yani 180 gün içinde 90 gün Ukrayna topraklarında kalabilirsiniz. Sadece tek girişte 60 günden fazla kalamazsınız. Gün hesaplaması yapmak için; Örneğin 180 günde 90 günü doldurdunuz. Çıkış tarihinizin üstünden 90 gün geçmesini beklemeniz gerekmektedir.

Ukrayna’ya pasaport gerekiyor mu 2017

Ukrayna’ya pasaport gerekiyor mu 2017

Ukrayna’ya pasaport gerekiyor mu 2017

2017 yılından itibarek Ukrayna’ya gidecek Türk vatandaşları için pasaport gerekmemektedir. Yeni aldığınız Türk kimliği ile Ukrayna’ya giriş yapabilirsiniz.

Bunun için de pratik çözümler mevcut. Ukrayna’nın hemen komşusu olan ve Kiev’den trenle 5 saatte gidebileceğiniz Belarus’un Gomel şehrine giriş yapıp, ertesi gün tekrar Ukrayna’ya giriş yaparak 60 + 30 gün hakkınızı kullanabilirsiniz.

Ukrayna’ya ticari vizesi

Ayrıca Ukrayna’ya kimlik ile girişten sonra uzun süreli kalmak için, Ukrayna ticari vizesi alabilirsiniz. Bunun için Türkiye’de size ait bir şirket ya da herhangi bir şirkete ortaklığınız olması gerekli. Şirket evraklarınız ve en az 5 yıllık geçerli bir pasaport ile Türkiye’de bulunan Ukrayna Büyükelçiliklerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Ticari vize almak için güncel gerekli evraklar konusunda ise, konsolosluktan gerekli bilgiyi telefon ile de temin edebilirsiniz.

Ukrayna’da pasaport kontrolü

Ukrayna’ya gelirken bazı havaalanları pasaport kontrolü esnasında bazı Türk vatandaşlarına zorluklar çıkartıldığı konusunda bilgiler var. Özellikle, rüşvetin çok yaygın olduğu Ukrayna’da bu tür zorluklarla karşı karşıya kalmamak için, dönüş biletinizi ve otel rezervasyonu ile ilgili evrakı yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Eğer dönüş tarihiniz belli değil ve kalacağınız yeri ayarlamadıysanız ( örneğin Ukrayna’da günlük kiralık evde kalacaksanız ) booking.com üzerinden herhangi bir sahte rezervasyon yaptırabilir, yine herhangi bir bilet ofisinden bilet rezervasyonu çıktısını pasaport kontrolde gösterebilirler.

Pasaport kontrolde İngilizce bilen görevliye rastlamanız biraz zor, o yüzden Rusça bilmiyorsanız “Ya niz nayo Paruski” diyerek karşınızdaki görevliyi egale edebilirsiniz. En azından size soru soramayacağını anlayacaktır. Pasaportunuz ile birlikte söylemiş olduğum evrakları da görevliye verebilirsiniz.

Ukrayna’da evraklar

Ülkede evlenmek ile ilgili Ukrayna’da evlilik yazımızı, yerleşmek için Ukrayna oturum izni yazımızı okuyabilirsiniz. Ticari faaliyetleriniz için Ukrayna’da iş yeri açmak konulu makalemizi de okuyabilirsiniz.

Yorumlar

  • Merhaba Ukraine ye kimlik kartle girdikten sonra konsülünden yurt dışı pasoport alabilirmiyim. Kendim ve çocuk lerim için. Teşekkür ederim.

    • Merhaba
      Ukrayna’ya kimlik ile girdikten sonra, Türk konsolosluğundan pasaport alabilirsiniz, pasaportunuz hiç yoksa yaklaşık 20 günde çıkar. Pasaportunuz varsa kaybettim diyerek almak istiyorsanız bu süre 45 günü bulur. Çocuklar için pasaport almak istiyorsanız eşinizin yanınızda olması gerekli, tek başınıza pasaport alamazsınız. Aynı zamanda muvafakatname yoksa eşler çocuklarını tek başına yurt dışına çıkartamaz. Aynı zamanda yine çocuklara Ukrayna’da pasaport almanız için eşinizle gitmeniz ya da muvafakatnamenizin olması gereklidir.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın