Ukrayna’ya Para Gönderme ve Ukrayna Bankaları

Ukrayna'ya para transferi göndermek almak
Ukrayna'ya para transferi göndermek almak

Türkiye’den Ukrayna’ya para göndermek, para almak, kredi kullanma gibi finans işlemleri için Ukrayna bankaları inceleme yazımıza başlıyoruz. Türkiye’den Ukrayna’ya para göndermek için en kısa ve en uygun yol hangisi, nasıl para transferi yapılır?

Ukrayna’ya para göndermek

Ukrayna'ya para göndermek

Ukrayna’ya para göndermek

Türkiye’den Ukrayna’ya para göndermek, para almak için en hızlı ve güvenli yol hangisi derseniz ilk sırada Western Union’u tercih edebilirsiniz. Türkiye’de birçok banka Western Union ile Ukrayna’ya para gönderme işlemi yapmaktadır. Para gönderme işlemi anlık olduğu için aynı gün içerisinde gönderdiğiniz parayı Ukrayna’dan çekmek mümkün. Burada bankaların aldığı 3 dolar ile 10 dolar arasında bir komisyon bulunmaktadır. Western Union ile Ukrayna’ya ne kadar para gönderebilirim derseniz, aylık ve günlük limitleri bulunmaktadır. Onun dışında herhangi bir Türk bankasından Ukrayna bankasına da para gönderebilirsiniz. Burada en önemli etken göndereceğiniz kişinin hesap bilgileri yani sıra swift kodunu da almanız olacaktır. Türkiye’den Ukrayna bankaları aracılığı ile para gönderme işlemi 1-5 is günü arasında değişmektedir. PTT ile Ukrayna’ya para göndermek de artık mümkün. Türkiye PTT ile UkrPosta arasında yapılan anlaşma ile 3.000 Euro’ya kadar olan miktarda gönderilerinizi postanelerden yapabilirsiniz. 28 TL ile 50 TL arasında komisyonları bulunmaktadır, gönderim süresi 3-5 gün arasında değişmektedir.

Ukrayna’da para çekmek

Ukrayna'da para çekmek

Ukrayna’da para çekmek

İlk olarak Ukrayna’da para çekmek için Ukrayna bankaları aracılığı ile Türk hesabımdan para çekebilir miyim? Diye soracak olursanız çekebilirsiniz. Hesap ya da kredi kartınızı kullanarak Ukrayna’da bulunan herhangi bir ATM den Ukrayna para birimi olan Grivna çekebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken hususlara gelecek olursak. Şehir merkezindeki ve mümkünse bankanın olduğu, ya da büyük alışveriş merkezlerindeki atmleri tercih etmelisiniz. Bunun nedenine gelecek olursak Ukrayna atmlerinde kart kopyalama işleminin çok yaygın olmasından kaynaklıdır. Güvenlik amacıyla en kalabalık ve şubelerin olduğu atmleri tercih etmenizi öneririm. Her para çekişinizde 1.5 ile 3 dolar arası bankalar sizden komisyon almaktadır. Ukrayna’da bulunan banka atmlerinden para çekerken kur çevirme işlemleri yüzünden biraz zararının oluyor. Çekim işlemi sırasında önce TL dolara çevriliyor, ardından dolar Grivna olarak size teslim ediliyor. Örnek vermek gerekirse 5.000 Grivna 185 dolar tutarken, hesabınızdan 192 dolar civarı bir para çekiliyor.

Ukrayna bankaları

Ukrayna bankaları

Ukrayna bankaları

Privatbank ve UkrSibbank Ukrayna bankaları içinde en fazla şubesi ve atmsi bulunan bankalar. Ama bunlar içerisinde Privatbanki ayrı tutmak gerek. Hemen hemen her cadde ve sokakta şubesini atmsini görmek mümkün. Ukrayna’nın en büyük ve en fazla işlem hacmi olan bankası aynı zamanda Privatbank. Bir diğer banka ise Türkiye’de faaliyet gösteren TEB bankasının Ukrayna’da ismi UkrSibbank.  Logosundan da anlaşılacağı üzere Fransa sermayeli bu banka Ukrayna’nın en büyük 2. Bankası. Otpbank, Oschadbank, Alfabank, pump, Abank, Pravex gibi birçok küçük büyük bankalar da bulunmaktadır. Geçmişte bazı Türk bankalarının Ukrayna’da şubeleri bulunmaktaydı. Fakat Ukrayna’nın yaşadığı büyük ekonomik krizler sonrası şu anda Ukrayna’da hiç bir Türk bankası bulunmamaktadır.

Ukrayna’da banka hesabı açmak ve kullanmak

Türk vatandaşlarının Ukrayna bankalarında hesap açma ve kullanma işlemi yapmak için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Ukrayna’da herhangi resmi bir ticaret işleminiz yoksa hesap açmanız mümkün olmayacaktır. Oturma izni, çalışma izni ya da evlilik ile doğan vatandaşlığınız olması durumunda hesap açabilirsiniz. Bunların dışında herhangi bir adres belirtmeniz durumunda hesap açabiliyorsunuz. Fakat buradaki tek problem hesabınıza bankamatikler üzerinden para yatıramazsınız. Hesabınıza para yatırmak için paranın nereden geldiğini resmileştiren evrak ile birlikte banka şubesinden yatırabilirsiniz. Burada Ukrayna devleti kayıt dışı verginin önüne geçmek için bu şekilde bir önlem almış.

Ülkenin para birimi hakkında bilgi almak için 1 TL kaç Grivna yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca Western Union hakkında detaylı bilgi için https://www.westernunion.com.tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın