Uman – Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı

Uman Ukrayna
Uman

Ukrayna’nın bu şirin ve küçük şehri Uman doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Her ne kadar yerleşim alanı olarak küçük olsa da yılda 300.000 kişinin ziyaret ettiği bir yer. Son nüfus sayımlarına göre 89.000 kişinin yaşadığı şehirde güncel verilere göre 100.000 kişinin yaşadığı düşünülmektedir.

Uman Ukrayna

Uman Ukrayna

Uman Ukrayna

Tarihte hakkında bilgi ilk olarak 1616 yılında bulunduğu ve 1760 yılında ilk yerleşimini aldığı Uman Ukrayna şehirlerinden birisidir. Adını içinden geçen Umanka nehrinden almaktadır. Şehir küçük olmasına karşı 2 tane üniversite bulunmaktadır. En önemli geçim kaynaklarından bir tanesi şehirde bulunan gıda fabrikaları ve ayçiçeği tarlaları. Ayrıca geri dönüşüm, plastik ve metal fabrikaları da bulunmaktadır. Hava durumu ise Ukrayna’nın kuzey kentlerine göre daha ılıman olsa da kış ayları oldukça serttir. Türkiye’de Konya şehri ile hava durumunu benzetebiliriz. Şehirde yaşanan en acı olay ise Alman Nazilerin 1.000 Yahudi çocuğu katletmesidir ve Uman katliamı olarak da bilinir. Ayrıca kent Hasidik Yahudiler içinde özel önem taşıyan bir yerdir. Tarikatın önde gelen liderlerinden birisi olan Rabbi Nachman ( Breslov Nachman ) 1820 yılında burada ölmüştür. 1768 yılında 30.000’den fazla Polonyalı ve Yahudi’nin burada katledildiği bilinmektedir. Bu sebeple Hasidik tarikatı üyeleri burada hac görevlerini de yerine getirmektedirler. Her yıl 20.000’e yakın kişi mezarı ziyaret etmektedir.

Uman gezi rehberi ve gezilecek yerler

Uman gezi rehberi ve gezilecek yerler

Uman gezi rehberi ve gezilecek yerler

Tabi Ukrayna’nın bu şirin kenti Uman gezi rehberi ve gezilecek yerler deyince akla ilk gelen Sofiyivka Parkı. Ukrayna’nın 7 harikasından birisi olan Sofievka Botanik Parkı doğal güzellikleri, yüzlerce çeşit ağaçları ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Doğal bir gölü, yüzlerce tarihi heykeli barındıran parkta bir günü tamamen geçirebilirsiniz. Ayrıca parkın içerisinde bir adet otel, kafeler, restoranlar da bulunmaktadır. 1796 yılında Stanislav Potosky isimli zengin bir Polonyalı Bursa doğumlu Sofia’ya aşkını itiraf edebilmek için bu parkı yaptırıyor. İlk tanıştıklarında ikisi de evli olan Sofia ve Stanislav eşlerinden ayrılarak bu parkta evleniyorlar. Şehrin merkezinde olan Central Park da vakit geçirebileceğiniz bir yer. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında birçok festival ve eğlence düzenleniyor. Yine bunun yanında şehir 4 tane müze ile zengin bir tarihi mirasa sahip. Ayrıca şehir hakkında bilinmesi gereken en ilginç bilgi ise 13 sayısının şehirde kullanılmayışı. Cadde isimleri, okul isimleri, daire numaralarında 13 rakamı kullanılmamaktadır.

Uman gece hayatı

Uman gece hayatı

Uman gece hayatı

Şehrin küçük olması ve yerel halkın yaş ortalaması yüksek olması sebebiyle Uman gece hayatı diğer şehirlere göre daha az alternatifli. Şehirde eğlence hayatı için gece kulüplerinin dışında barlar, kafeler, yaz aylarında açılan açık hava diskoları tercih ediliyor. Şehirde bulunan Saga Night Club, Magnum Bar ve İksir Gece kulübü şehirde en çok tercih edilen eğlence noktalarından. Şehirdeki barlar haftanın her günü gece saat 01:00’a kadar açık. Gece kulüpleri ise Cuma ve Cumartesi günleri akşam saat 20:00’da açılıp sabah saat 05:00’a kadar hizmet veriyor. Eğlence için şehirde fiyatlar oldukça uygun. Ayrıca şehirde bulunan Fabrikant restoran ve Vivat restaurant hafta sonları özel programlar sunuyor. 1893 yılında açılan Milin Restaurant ise şehirdeki en ilginç ve güzel restoranlardan bir tanesi. Göl kenarında ahşap özel çardaklarda turistler yemeklerini yiyip içkilerini içiyorlar. Yine şehirde bulunan YODA Smart Cafe’de ilginç tasarımı ve oyun odaları ile vakit geçirebileceğiniz kapalı alanlardan.

Uman nerede nasıl gidilir nerede kalınır

Uman nerede nasıl gidilir nerede kalınır

Uman nerede nasıl gidilir nerede kalınır

Ülkenin orta kısmında yer alan ve Çerkasi oblastına bağlı şehri Uman nerede nasıl gidilir? Şehre ulaşım için en iyi yol başkent üzerinden gitmektir. Kiev’den şehre gitmek için 210 kilometrelik bir karayolunu kullanmanız gerekiyor. Haftanın her günü 5 sefer halinde Uman-Kiev arasında otobüs seferleri yapılmaktadır. Bunun dışında tren ile ulaşım da mümkün. Yine haftanın her günü sabah ve akşam olmak üzere 2 tane tren seferi mevcut. Otobüs ile yolculuk yaklaşık olarak 3 saat tren ile ise 4 saat sürmektedir. Kiev’den ya da Odessa üzerinden kiralık araba ile şehre gitmek isterseniz bilginiz olsun yollar çok kötü. Otobanı bırakın asfalt yol görmek bile neredeyse imkansız. O sebeple toplu taşıma araçlarını kullanmanızı öneririz. Ayrıca şehirde konaklama için kalabileceğiniz 10 tane otel de bulunmaktadır. Bunların içinden Fortetsya Otel, Hoshen Hotel, Hotel One önerebileceğimiz tesisler arasında. Fiyatlar 15 dolar ile 150 dolar arasında değişiyor. Ayrıca şehirde birçok günlük kiralık ev de bulunmaktadır.

Şehir hakkında daha detaylı bilgi almak için: Ukrayna’nın bilinmeyen güzelliklerinden Saklı cennet şehri Kyrylivka şehri yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın