Zaporozhye Gezi Rehberi

zaporijya gezi rehberi
zaporijya gezi rehberi

Zaporozhye bilinen adı ile ( Zaporijya ) Dinyeper nehri kenarında 800.000’e yakın nüfusu bulunan bir kenttir. Şehir turistler tarafından son zamanlarda daha fazla ziyaret edilmeye başladı. Bunun başlıca nedenlerinden biri bölgeye en yakın ve en popüler havaalanlarından olan Dnepropetrovsk havaalanının uluslar arası uçuşlara kapatılması. Daha önce sadece Pegasus Airlines’ın haftada bir gün uçuş yaptığı Zaporijya airport THY’nın da uçuş yapması ile birlikte haftada uçuş sayısını 3’e çıkardı. Her ne kadar şehir şimdiye kadar transit geçiş için kullanılsa da son zamanlarda özellikle Türk turistlerin ilgisini çekmektedir

Zaporijya gece hayatı

Zaporozhye gece hayatı

Zaporozhye gece hayatı

Şehirde havaalanı olması sebebiyle gece hayatı da bir o kadar canlı ve hareketli. Zaporijya gece hayatı denince akla birçok mekan geliyor. Özellikle Çarşamba Cuma ve Cumartesi günleri kulüpler neredeyse tıklık tıklım dolu. Tabi burada en büyük problemlerin başında şehrin ve ülkenin henüz turizme alışmamış olması geliyor. Şehirdeki neredeyse hiç bir mekan ya da Ukraynalı kızlar İngilizce bilmiyorlar. Bu sebepten ötürü özellikle gece kulüpleri, diskolar gibi mekanlarda eğlenmeye gittiğinizde Rusça bilmemeniz en büyük eksiklik.  Burada da Zaporozhye Rusça bilen rehber ve tercüman ihtiyacı bir lüks olmaktan çıkıyor. Şehirde rehber olarak çalışan Türk arkadaşımıza +38 073 403 89 82 numaralı telefondan arayarak ya da Whatsapp Viber üzerinden ulaşabilirsiniz.

Zaporijya Türk restaurantı

Kentte Türk restaurantı arayan kişiler için tek bir seçenek mevcut. Efes Turkish Restaurant ve Cafe olarak geçiyor. Stalevariv Street No: 23 Telefon numarası: +380 68 578 8709

Zaporozhye’de gezilecek yerler

Zaporozhye’de gezilecek yerler

Zaporozhye’de gezilecek yerler

Şehir gezilecek yerler bakımından zengin yerleşim, yine tüm Ukrayna’da olduğu gibi bir çok Katedraller, kiliseler, parklar, müzeler mevcut. Ama bunların dışında Ukrayna’nın 7 harikasından biri olan Khortytsa Adası turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Kazak adası olarak da bilinen adada, Kazak müzesi de mevcut. Aynı zamanda adada bulunan ve 750 yıllık olduğu bilinen meşe ağacı da fotoğraf severler için ilgi odağı. İskit kampı, Antika araba müzesi, Müzik çeşmesi de gezilebilecek yerlerin başında geliyor.  Dünyanın en geniş ve en büyük 2. Caddesi olan Lenin Prospekt’i de gezmenizi tavsiye ederiz. Ama şehri gezmek için Perşembe Cuma ve Cumartesi günleri tercih edilirse 3 gün yeterli olacaktır. Daha fazla sürede şehirde sıkılmanız mümkün. Şehre en yakın yer olan 80 km uzaklıktaki Dnepropetrovsk’a geçiş yapabilirsiniz.

Zaporozhye hakkında bilgi

Zaporozhye hakkında bilgi

Zaporozhye hakkında bilgi

Şehir bir sanayi kentidir. Şehirde 4 adet üniversite bulunmaktadır. Nehir kenarında plaj otelleri mevcut.  Şehirde konaklama için, In Tourist Hotel, Platinium Hotel, Khortitsa Palace Hotel tercih edilebilir. Otel fiyatları 60 ile 250 tl arasında değişmektedir. Bunun dışında daha ucuz bir konaklama arıyorsanız, yine tüm Ukrayna’da olduğu gibi günlük kiralık ev seçeneğini de kullanabilirsiniz.

zaporijya gece hayatı

zaporijya gece hayatı

zaporijya fotoğrafları

zaporijya fotoğrafları

zaporijya resimleri

zaporijya resimleri

Zaporozhye havaalanı karşılama, Zaporijya kentinde rehber, ticaret danışmanı ve tüm sorularınız için sitemiz üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. +38 073 403 89 82 numaralı telefondan arayarak ya da Whatsapp ve Viber üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın