Zaporijya havaalanı

Zaporijya uluslararası havaalanı
Zaporijya havaalanı

Zaporozhye kentinde bulunan Zaporijya havaalanı belki de Ukrayna’nın en küçük havaalanlarından bir tanesi. Zaprozhye şehir merkezine yaklaşık olarak 30 km uzaklıktaki havaalanına Türkiye’den Pegasus, Atlas Jet ve THY haftanın belli günlerinde İstanbul’dan direk uçuşlar gerçekleştirmekte.

Zaporijya havalimanı

Zaporijya uluslar arası havalimanı

Zaporijya havalimanı

2017 yılında 2 ay kapalı kalarak,  yenileme çalışması yapılan ve Temmuz 2017’de tekrardan uçuşlara açılan Zaporijya havalimanı, yenilenen pisti ile biraz olsun eskiye nazaran daha iyi durumda. Özellikle Türk yolcuların ülkenin güney doğusuna yaptıkları uçuşlarda sıklıkla kullandıkları havalimanında pistin bozuk olmasından ve kalkan inen uçakların güvensizliğinden dolayı yenileme yapılmıştı. Ayrıca Zaporijya havaalanı yolunun bozuk olması özellikle yağışlı havalarda havalimanına gelen giden yolcuların şikayet ettiği önemli başlıklardan birisi.

Zaporijya havaalanı hakkında bilgi

Zaporijya havalimanı hakkında

Zaporijya havaalanı hakkında bilgi

Zaporijiya havaalanı hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse, havaalanı oldukça küçük, ek bir binada Ukrayna içi seferler yapılırken, konteynır görünümlü bir binada ise uluslararası uçuşlar yapılıyor. Havaalanı içinde sadece tek kapıdan giriş ve çıkış var, iki tane bilet ofisi dışında herhangi bir, rent a car firması, döviz ofisi bulunmamakta. Havalimanı içindeki atmden Türk banka kartlarınız ile Ukrayna parası olan grivna çekebilirsiniz. Havalimanı içinde yiyecek içinde herhangi bir restoran ya da cafe yok. İçeride bulunan 1 tane tuvalet var ve tek kişilik. Kısacası Türkiye’de taşradaki otobüs terminallerinden farkı olmayan bir havalimanı.

Zaporijya international airport

airport Zaporijya

Zaporijya international airport

Havaalanında pasaport kontrolde bazı Türk vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları her geçen gün duyuyoruz. Bunların başlıca nedenlerinden birisi, havalimanında daha önceden yaşanan olaylar. Bir süre önce sahte Türk pasaportu ile Zaporijya havaalanından Ukrayna’ya giriş yapmaya çalışan Türk vatandaşları yakalandı. Bu olaydan kısa bir süre sonrada havalimanından çıkış yapmaya çalışan Türk vatandaşının çantasından lav silahı ( evet yanlış duymadınız LAV silahı ) ve Sovyet dönemine ait olduğu anlaşılan bir askeri telsiz çıktı. Bu yüzden bu aralar Türk vatandaşlara biraz zorluk çıkartıyorlar.

Diğer Ukrayna havalimanlarında olduğu gibi, Zaporijya havalimanından Ukrayna’ya turist olarak giriş yapmak istediğinizde yanınızda bazı belgeleri hazır bulundurursanız sizin için kolaylık olacaktır. Bunların başında, otel rezervasyonunuzun bir kopyası, dönüş uçak biletinizin bir çıktısı muhakkak yanınızda olsun. Ayrıca

Zaporijya havalimanı ulaşım
Zaporijya havaalanı ulaşım

Zaporijya havalimanı ulaşım

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için, havalimanı içinde şehir merkezine otobüsler bulunmakta. Aynı zamanda havalimanı hemen dışında Ukrayna’da Marşrutka diye bilinen dolmuş son durakları var, akşam 22:00’a kadar buradan da her 30 dakikada bir araç kalkmakta. Şehir merkezine servis ya da Marşrutka ile gitmek isterseniz 45 dakikalık bir sürede merkeze ulaşabilirsiniz.  Ya da şehir merkezine taksi ile gitmek isterseniz 100 Grivna karşılığı yani 8 dolar gibi bir fiyata gidebilirsiniz. Ayrıca Zaporijya havaalanı ile Dnipro kenti arasında havalimanı önünden kalkan servislerde bulunuyor. 80 Km uzaklıktaki Dnepr kentine gitmek isteyen yolcuların bu servis ile şehre ulaşmaları mümkün. Zaporijya Dnepropetrovsk servis saatleri ise havalimanı içinde bilgilendirme panosunda yazıyor.

Zaporojiya transfer, Türk, Ukraynalı kadın veya erkek Türkçe bilen rehber arıyorsanız aşağıdaki resme tıklayarak iletişime geçebilirsiniz. +38 073 403 89 82

Kent hakkında detaylı bilgi için Zaporijya Gezi Rehberi isimli şehir tanıtım yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın